Pamiatky a zaujímavosti v Rajeckých Tepliciach

Rajecké Teplice a ich okolie ponúkajú svojim návštevníkom okrem populárnych kúpeľných pobytov taktiež možnosť preskúmať najrôznejšie prírodné, historické a kultúrne zaujímavosti od turistických trás, cez cyklistické chodníky až po prírodné úkazy a historické pamiatky. Návštevníci kúpeľného mestečka si tak môžu vytvoriť program na víkend, počas ktorého si môžu cez deň prejsť niekoľko turistických atrakcií a objektov a na večer stráviť oddychový pobyt v kúpeľoch.

turistické zaujímavosti v Rajeckých Tepliciach

Turistické trasy v Rajeckých Tepliciach

Turistika v Rajeckých Tepliciach je jedna z možností, ako sa dá stráviť prakticky celý víkend preskúmaním zaujímavých prírodných trás, chodníkov či cyklochodníkov. Návštevníci si môžu mimo mesta prejsť niekoľkými turistickými trasami, rôznymi náučnými chodníkmi, alebo cyklotrasami vedúcimi od, cez alebo do Rajeckých Teplíc. Fanúšikovia turistiky či návštevníci Rajeckých Teplíc majú neobmedzené množstvo výletov určených ako pre ostrieľaných turistov, tak aj pre rodiny s deťmi.

Cesta 14. storočím

Názov “Cesta 14. storočím” bol určený na základe dvoch faktorov a to: prvou historickou zmienkou kúpeľov Rajecké Teplice (ktorá pochádza približne zo 14. storočia) a datovaním kostola svätej Heleny, ktorý sa nachádza v Stránskom (a ktorý vznikol takisto približne v 14. storočí).
Cesta 14. storočím je chodník, ktorý vám poskytne nádherný výhľad na pohoria okolo Rajeckej Doliny. Chodník je veľmi nenáročný na prechádzku a začína sa v kúpeľnom mestečku Rajecké Teplice, na ulici M. R. Štefánika, hneď za hotelom Diplomat. Na chodník sa dá taktiež napojiť v Stránskom vedľa zrúcaniny kostola svätej Heleny.
Celkový okruh tohto chodníka má približne 4 kilometre a dá sa zvládnuť bez problémov za 30 minút. Cesta 14. storočím vám poskytne na začiatku úžasný pohľad na vrcholy Lúčanskej Malej Fatry – vrchol Minčol, Kľak, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy a na kulisu Rajeckých Teplíc – podcelok Skalky. V druhej polovici trasy môžu návštevníci chodníka pokračovať zo Stránskeho smerom na Konskú a dostať sa tak späť do kúpeľného mestečka Rajecké Teplice.

Cykloturistika v Rajeckej Doline

Fanúšikovia cykloturistiky môžu využiť niekoľko turistických trás, ktoré smerujú do alebo cez Rajecké Teplice a pokračujú na rôzne zaujímavé miesta v Rajeckej Doline. V rámci Rajeckej doliny môžete začať prejazdom cez Zbyňov, Jasenové a dostať sa až ku lesnej križovatke. Odtiaľ môžu cyklisti pokračovať až do dedinky Malá Čierna od ktorej pokračuje cyklotrasa smerom na Rajec.

Pri družstve odbočuje trasa smerom doprava a napája sa na poľnú cestičku, ktorá vás privedie k Čierňanskému rybníku, ktorý je perfektným miestom na prestávku, oddych a pokochanie sa nádhernou prírodou navôkol.
Poľná cestička pokračuje ešte kúsok a napája sa na okresku odkiaľ sa po chvíli odbáča ponad Šujské rašelinisko až do obce Trstená. Za Trstenou je možné sa napojiť na okresnú cestu a zabočiť smerom na Rajeckú Lesnú. Pri Slovenskom betleheme pokračuje cesta ešte kúsok rovno a pri prvej možnosti sa odbočuje doľava cez malý most a od neho doprava do kopca. 

cykloturistika Rajecké Teplice

Cesta vedie až do obce Ďurčiná, z ktorej vedie smerom vľavo cesta na Rajec. Pred Rajcom sa môžu cyklisti napojiť na oficialnu cyklotrasu 024 z ktorej je možné mať nádherný pohľad na prírodné okolie a jeho skvosty. Na cyklotrase odbočte doprava smerom do Kamennej Poruby, kde môžete pokračovať po ceste až do Kuneradu. V Kunerade je možné sa znovu napojiť na cyklotrasu 024, ktorá vás dovedie až do kúpeľného mestečka Rajecké Teplice, kde si môžu už všetci cykloturisti oddýchnuť v miestnych podnikoch, reštauráciách a hoteloch.

Kultúrne a prírodné zaujímavosti v Rajeckých Tepliciach

Rajecké Teplice a ich okolie ponúkajú svojim návštevníkom neobmedzené možnosti preskúmať a navštíviť najrozličnejšie turistické, kultúrne a historické pamiatky, chodníky alebo iné zaujímavé objekty. Turisti si môžu oddýchnuť pri nádherných prírodných úkazoch ako sú napríklad Skalky, ktoré ponúkajú fascinujúci výhľad na okolie, Labutie jazierko, pri ktorom sa zaručene oplatí zastaviť a vychutnať si relaxačné ticho a pohodu alebo môžu navštíviť kultúrne a historické pamiatky a zaujímavosti ako sú napríklad Lietavský hrad či Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach.

Lietavský hrad

Labutie jazierko

Labutie jazierko je malá vodná nádrž, ktorá vznikla napustením vody z Kuneradského potoka. Samotné jazierko má hĺbku len 1 meter. Svoje pomenovanie si zaslúžilo vďaka permanentnej prítomnosti labutí a kačíc. Počas jari a leta je tu možné zapožičať si člnky, počas zimy je Labutie jazierko perfektným miestom na zimné korčuľovanie.
Táto prírodná zaujímavosť je ideálnym miestom aj pre svadobný obrad, keďže zamilované páry si môžu zvečniť takúto významnú udalosť na skutočne nádhernom mieste.

Skalky

Skalky, ktoré sú výčnelkom Súľovských Skál zasahujúcich do Rajeckej Doliny, sú neodmysliteľnou prírodnou súčasťou mesta Rajecké Teplice. Dosahujú výšku 778 m. n. m.  Z hlavného vrcholu Skaliek môžu návštevníci tohto úžasného prírodného miesta dovidieť až na hranice Slovenska a Moravy. Okrem toho môžu na protiľahlom svahu od Skaliek zbadať aj Lietavský hrad, ktorý sa doteraz pýši svojou veľkoleposťou a nedobytnosťou.  Viac informácií.

Múzeum dopravy

Samotné mesto Rajecké Teplice v sebe skrýva rôzne zaujímavé kultúrne a historické pamiatky ako je napríklad aj Múzeum dopravy. Múzeum dopravy sa nachádza priamo v budove železničnej stanice a ponúka svojim návštevníkom objekty, historické, ale aj súčasné, ktoré sa spájajú so železničnou dopravou. Či už by ste mali záujem vidieť modelové koľajisko z dávnejšej histórie, historické uniformy či dokonca traťmajsterskú železničnú drezinu, Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach vám dokáže vyhovieť a ponúknuť omnoho viac. Návštevníci si môžu vďaka týmto zaujímavým historickým pamiatkam a objektom lepšie predstaviť železničnú dopravu v minulosti, vidieť techniku, ktorá sa používala v dávnejšej histórii a samozrejme sa naučiť niečo o histórii vlakovej dopravy na Slovensku. V prípade detských nadšencov vlakov a železnice ponúka Múzeum dopravy možnosť zahrať sa s historickým modelovým koľajiskom.

Hrad Lietava

Kultúrna a historická pamiatka – Hrad Lietava – patrí odpradávna medzi najvýznamnejšie hrady v celom Považí. Lietavský hrad sa radí medzi najväčšie hradné zrúcaniny na Slovensku. Táto zaujímavá pamiatka je lokalizovaná na Cibulníku, resp. vo výške 635 m. n. m., a je obklopená strmými svahmi z viacerých strán. Turisti, ktorí by sa rozhodli navštíviť Hrad Lietava, majú z jeho ruín možnosť vidieť celé okolie Žiliny, výhľad na Malú Fatru, Súľovské vrchy, Javorníky alebo aj na masív Skaliek. Hoci bol Hrad Lietava v minulosti len obyčajnou zrúcaninou, ktorá len z časti naznačovala jeho bývalú krásu a veľkoleposť, v súčasnej dobe prešiel a stále prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Trasa z Rajeckých Teplíc až na Lietavský hrad začína pri kúpalisku Laura a trvá približne 3 a pol hodiny. Viac informácií.

Scroll to Top