Liečivé zdroje v Rajeckých Tepliciach

Liečivé minerálne a klimatické zdroje v Rajeckých Tepliciach sú základným kameňom, na ktorom stojí toto kúpeľné mestečko a jeho okolie. Minerálne pramene, liečivé vody, klimatické podmienky, to všetko pozitívne ovplyvňuje pacientov a návštevníkov kúpeľov v Rajeckých Tepliciach.

liečivé zdroje Rajecké Teplice

Liečivé zdroje v Rajeckých Tepliciach

Minerálne vody, pramene a zdraviu prospešná klíma sú jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Rajecké Teplice tešia vysokej návštevnosti v priebehu celého roka. Tieto prírodné liečivé zdroje umožňujú pacientom termálnych kúpeľov zrelaxovať telo a myseľ, ale hlavne prospievajú ľudskému organizmu a sú hlavným faktorom, ktorý pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav pacienta v kúpeľoch. Vďaka svojim chemickým a fyzikálnym vlastnostiam sa odporúčajú ako liečba, ale aj ako prevencia voči rôznym chorobám. Ide o hygienicky neškodné druhy, ktoré je možne použiť na liečebné účely v ich prirodzenom stave a ktoré po aplikácií pozitívne vplývajú na ľudský organizmus.

Prírodné minerálne pramene

Rajecké Teplice disponujú niekoľkými vyvierajúcimi termálnimy prameňmi, ktoré sa využívajú ako liečba v kúpeľoch Rajecké Teplice. Tieto pramene sa radia medzi hydrogéno – uhličitanové, hypotonické a vápenato – horečnaté vody a dosahujú teplotu približne 38°C.

Dané druhy minerálnych vôd sú bez chuti, zápachu a sú bezfarebné, resp. úplne číre. Pôvod týchto termálnych prameňov pravdepodobne pochádza z vápencových a dolomitických súvrství Malej Fatry.

Zázračné liečivé účinky minerálnej vody v Rajeckých Tepliciach objavili už v 14. storočí a odvtedy sa táto liečebná voda využíva vo forme rôznych liečebných procedúr, ale aj v rámci pitnej kúry. Zloženie minerálnej vody v Rajeckých Tepliciach pozostáva z: horčíka, vápnika a hydrogénu-uhličitanového.

Termálne liečivé vody

Rajecká voda sa radí medzi termálne prírodné liečivé vody, ktoré rôzne kúpele, ako sú aj Spa Aphrodite, využívajú už približne od 19. storočia. Táto alkalická voda disponuje pH 7,44 a vďaka svojmu obsahu vápnika a horčíka sa odporúča v rámci pitného režimu pre celú rodinu.

Dlhodobé užívanie tejto zázračnej tekutiny premieňa kyslé prostredie v organizme na zásadite a vďaka tomu dochádza k detoxikácií a odkysleniu tela, čím sa spomaľuje starnutie organizmu a ľudského tkaniva. 

Okrem toho vysoký obsah kalcia a horčíka, ktorý sa nachádza v liečebných vodách Rajeckých Teplíc, je schopný vykompenzovať pravidelnú dennú dávku týchto dôležitých minerálov a môže tak poslúžiť ako prevencia voči stresu, psychickému zaťaženiu a ako prevencia proti rôznym civilizačným chorobám. V rámci pitnej kúry sa odporúča piť 1 a pol litra tejto liečivej vody denne.

Liečivé klimatické podmienky

Okrem liečivých termálnych vôd je nutné spomenúť okolité prostredie a úžasné klimatické podmienky, ktoré v Rajeckých Tepliciach môžete vidieť a hlavne cítiť. Vzhľadom na indikačné choroby, ktoré sa v kúpeľoch Rajecké Teplice liečia, sa samotná klíma v meste dá prinajmenšom označiť za veľmi pozitívnu pre ľudský organizmus. Nakoľko sa kúpele nachádzajú vo vyššej nadmorskej výške na úpätí hôr, ktoré sú obklopené lesmi, máte možnosť si vychutnať príjemné leto bez vysokých horúčav s minimálnym pohybom vzduchu. Vďaka polohe sa tak môžu Rajecké Teplice považovať za oblasť s terapeutickou, relaxačnou, ale hlavne liečivou klímou. Rajecké Teplice ako bio-centrum vzácneho rastlinstva s bohatou flórou disponuje mimoriadne čistým prostredím a vzduchom, ktoré pozitíve vplýva ako liečba dýchacích ciest a chorôb, ktoré s nimi súvisia. Vďaka tomu sa Rajecké Teplice považujú za ideálne mesto na rekondičné a uzdravovacie pobyty.

Liečivá klíma v Rajeckých Tepliciach

Scroll to Top