Výstup na Skalky

Cieľ trasy sa vypína nad mestom Rajecké Teplice. Zalesnený skalnatý masív vápencových Skaliek je najvyšším bodom trasy. Vedie k nemu stredne náročná trasa, ktorá sa kľukatí príjemným prostredím okolia Rajeckých Teplíc. Chodník vedie tiesňavou, nad ktorou sa dvíhajú krásne vápencové skaly. Ďalej sa vinie lúkou na okraji lesa, bukovým lesom popri potôčiku i kamenistým terénom až na vrchol Skaliek. 

skalky

Skalky sú výčnelkom Súľovských skál, zasahujúcich do Rajeckej Doliny. Dosahujú výšku 778 m. n. m. a sú špecifické úchvatnými výhľadmi, ktoré turistom ponúkajú. Vďaka nádhernej prírodnej scenérií, ktorú poskytujú, sa radia medzi najkrajšie vrcholové výhľady na Slovensku. Okrem iného turistom poskytujú úchvatny pohľad na Rajecké Teplice v celej svojej kráse.

Skalky Rajecké Teplice trasa a základné informácie o výstupe

Na Skalky je možné sa dostať z parkoviska hneď vedľa kúpaliska Laura v Rajeckých Tepliciach. Samotný výstup na Skalky netrvá viac ako 45 minút pohodovej chôdze popri vyznačených červených značkách. 

  • začiatok trasy: kúpalisko Laura, červená turistická značka
  • trvanie: približne 2 hodiny (okruh)
  • lokalita: Lúčanská Malá Fatra, Súľovské skaly

Zaujímavosti na trase a v okolí

Vrchol Skaliek ponúka malebný výhľad na slovensko-moravskú hranicu, cez hrebene Súľovských vrchov až na Javorníky či Kysuckú vrchovinu, terchovské podolie, Lietavský hrad a časť hrebeňa Krivánskej Malej Fatry.

Rajecká dolina

Rajecká dolina  ponúka množstvo príležitostí pre trávenie voľného času. Nachádza sa tu množstvo prírodných zaujímavosti i historických pamiatok. Krajina je naozaj očarujúca. Je plná turistických trás a chodníčkov. Okrem peších turistov Rajeckú dolinu vyhľadávajú aj cyklisti. V skutočnosti však ide o miesto, ktoré je ideálne pre praktizovanie viacerých rôznorodých športov.

Prameň na vrchole Skaliek

Na vrchu Skalky sa okrem iného nachádza aj prameň, ktorý je prekrytý prístreškom z dreva. Nachádza sa tu aj stôl, lavice a zásoba dreva na táborenie. Po hrebeni je možné sa trochu poprechádzať a pozorovať miestami i skutočne monumentálne skalné útvary a skalné steny. Tie sú obľúbené hlavne u miestnych horolezcov.

Scroll to Top