Lietavský hrad

Cieľom cesty je síce Lietavský hrad, ale už samotná cesta naň je úchvatným zážitkom, hlavne keď zvládnete náročnejšie stúpanie na Skalky. Tu je možné posedieť a okrem kochania sa výhľadom sa aj občerstviť. Napite sa pramenitej pitnej vody a potom pokračujte cez obec Lietavská Svinná až na hrad. Všetko dôležité o tomto asi poldennom výlete sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Základné informácie o trase na Lietavský hrad

Trasa z kúpeľného mestečka Rajecké Teplice až na Lietavský hrad určite stojí za preskúmanie pre každého, kto je v Rajeckých Tepliciach po prvý raz. Od kúpaliska v Rajeckých Tepliciach až priamo na Lietavský hrad vás navedie červená turistická značka.

  • začiatok trasy: kúpalisko Laura, červená turisická značka
  • trvanie: približne pol dňa, zdatnejším turtistom 3,5 hodiny
  • lokalita: Lúčanská Malá Fatra, Súľovské skaly

Zaujímavosti na trase a v okolí

Skalky

Nad Rajeckými Teplicami sa nachádza vrch Skalky. Vďaka ľahkej dostupnosti je obľúbeným turistickým cieľom. Z jeho vrcholu sa naskytá krásny výhľad na Lietavský hrad, kam smerujeme a mesto Žilina v pozadí. Z rôznych miest v okolí vrcholu sa otvárajú výhľady i na ďalšie končiny slovenskej krajiny. Na vrchu sa nachádza aj prameň, ktorého vodu ochutnať naozaj stojí za to. Okrem toho, je tu urobené aj zastrešené sedenie s ohniskom. Ide tak o miesto ideálne na oddych a relax v lone prírody. Viac informácií.

Lietavský hrad

Každý, kto sa rozhodne navštíviť Lietavský hrad, si užije pohľad do ŽIlinskej kotliny na Malú Fatru. V jarných mesiacoch na skalách prekvapia pestrofarebné kvety. Fialový poniklec, zlaté primule a modrý žalúdočník trojlaločný vytvárajú pestrofarebný koberec. Malebný výhľad však nie je všetko, čím tento hrad uchváti svojich návštevníkov. Rozsiahle zakonzervované ruiny dýchajúce bohatou históriou, dodávajú tomuto miestu zvláštne čaro. Navyše tu na návštevníkov čaká aj lavička, kde si môžu po výstupe odýchnuť a načerpať sily v sprievode pekného výhľadu.

História a súčasnosť Lietavského hradu

Lietavský hrad je kultúrnou a historickou pamiatkou. Odpradávna patrí medzi najvýznamnejšie hrady v celom Považí. Zrúcanina hradu Lietava patrí k najrozsiahlejším hradným objektom na Slovensku. Dnešná rozloha zrúcaniny leží na ploche 9 478 m2.

Zánik hradu je datovaný okolo roku 1760, kedy sa už spomína ako stavba v rozklade. Základ hradu tvorila hranolová veža. Dnes je zachovaná do výšky 14 metrov.

Vo východnom smere bol k veži pristavený mohutný hradný palác ukončený kaplnkou. Dodnes nesú jeho múry vzácne architektonické detaily. 

Južným smerom od veže sa nachádza piata brána hradu a ďalej stoja obytné budovy a neskorogotický palác. Na severnej strane od stredného hradu je predhradie ukončené podkovovitou vežou a valcovou delovou baštou. Rovnobežne s prvým predhradím sa tiahne druhé hospodárske predhradie s dvoma delostreleckými bastiónmi a renesančnou prednou vstupnou bránou.

Infografika: História Lietavského hradu

Infografika : História Lietavského hradu

Infografiku si môžete stiahnuť:

alebo priamo vložiť na váš web:

<div class=“infografika-embed“><a href=“https://kupele.rajecke-teplice.net/lietavsky-hrad/“ alt=“Infografika: História Lietavského hradu“><img src=“https://kupele.rajecke-teplice.net/wp-content/uploads/sites/6/2020/10/historia-lietavsky-hrad-infografika-scaled.jpg“></a></div>

Lietavský hrad otváracie hodiny a vstupné

Lietavský hrad je voľne prístupná národná kultúrna pamiatka. Vstup do hradu je bezplatný. Zakúpiť si však môžete magnetky či rôzne spomienkové predmety a prispieť tak na obnovu hradu, o ktorú sa stará Združenie na záchranu Lietavského hradu.

Scroll to Top