Turistika na Fačkovské sedlo a Kľak

Kľak je významnou regionálnou atrakciou. Ide o výrazný skalný masív, ktorý vyčnieva ponad les a na pohľad zaujme už z väčšej vzdialenosti. Napríklad práve z Fačkovského sedla. Tento nádherný kopec je známy najmä svojimi 360 stupňovými výhľadmi a je skvelou voľbou na príjemný výlet.

Do Fačkovského sedla sa z Rajeckých Teplíc dostanete autobusom premávajúcim medzi Žilinou a Bojnicami.

Fackovske sedlo

Základné informácie o trase

Na Kľak vedie až 5 turistických trás, ktoré sa na vrchole alebo pod ním križujú. My vám ponúkame tú najatraktívnejšiu. Výlet je vhodný aj pre deti, čo majú aspoň priemernú kondíciu. Ak by ste sa teda rozhodli urobiť si na Kľak rodinný výlet s deťmi, odporúčame práve trasu z Fačkovského sedla.

Výstup na vrchol Kľaku je z Fačkovského sedla pomerne jednoduchý. Aj preto je túra na tento kopec medzi turistami veľmi populárna. Navyše, ide aj o najkrajšiu výstupovú trasu. Počas výstupu je nutné prekonať iba 550 výškových metrov a asi 5 kilometrov. Priemerný turista to zvládne za približne dve hodiny. Cesta naspäť zaberie ešte menej času. Kondične sa len treba pripraviť na permanentné stúpanie, ktoré z času na čas preruší rovinka. 

  • začiatok trasy: Fačkovské sedlo (červená a žltá turistická značka)
  • dĺžka trasy: 5 km
  • prevýšenie: 550 m
  • trvanie: približne 2 h (jednosmerne)

Zaujímavosti na trase a v okolí

Výstup na magický Kľak z Fačkovského sedla je nenáročná túra s naozaj krásnymi výhľadmi. Kľak je obľúbený a hlavne pekný výhľadový kopec, ktorý sa majestátne týči nad Fačkovským sedlom. Hoci nie je Kľak celoslovensky známym vrcholom, určite má čo ponúknuť. Svedčí o tom vcelku slušný počet turistov, ktorých tu počas výstupu stretnete.

Fačkovské sedlo

Vo Fačkovskom sedle je lyžiarske stredisko so štyrmi vlekmi. Hneď pri ceste oproti rozľahlému parkovisku je salaš Kľak s minizoo. Z Fačkovského sedla je potrebné sa vybrať po červenej turistickej značke širokou poľnou cestou. Na druhom rázcestí trasa prechádza vľavo po žltej turistickej značke.

Reváň

Reváň (1 205 m.n.m.) je odmenou po chôdzi serpentínami a po strmom šliapaní do kopca cez zmiešaný les. Ide o najjužnejší vrchol hlavného hrebeňa Malej Fatry. Za priaznivého počasia Reváň ponúka jedinečné výhľady, ktoré stoja za hodinu strmého stúpania serpentínami.

Kľak

Kľak (1 352 m.n.m.) patrí medzi najkrajšie a najfotogenickejšie vrcholy. Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácii Kľak, ktorá bola vyhlásená v roku roku 1966 na ploche viac ako 85 hektárov určenej na ochranu subalpínskych rastlín. Pod Kľakom sa nachádzajú aj základy pôvodnej turistickej chaty Pod Kľakom, ktorá tu stála ešte v roku 1947. Na mieste sa nachádza aj dobová spomienková fotografia.

Rajecká Lesná

Svoju púť môžete skončiť v Rajeckej Lesnej, do ktorej sa z Kľaku dostanete severovýchodným smerom na Čiernu skalu (1 219 m.n.m.), na Kútik, Vrchgrúň a úbočím Priečneho po modrej značke sa serpentínami.  Nájdete tu pôvodný gotický kostol zo začiatku 14. storočia, ktorý patrí medzi najcennejšie kultúrno-historické pamiatky Rajeckej doliny.  Navštíviť môžete aj unikátny betlehem.

Scroll to Top