Mesto Rajecké Teplice

Mesto Rajecké Teplice sa nachádza v južnom výbežku Žilinskej kotliny na svahu, ktorý sa nazýva Skalky, približne 10 kilometrov od mesta Žilina. Počet obyvateľov v Rajeckých Tepliciach sotva presahuje číslo 3000  a vďaka svojmu nízkemu počtu obyvateľov sa radí medzi najmenšie mestečká na Slovensku. Správa Rajeckých Teplíc zahŕňa nielen samotné mesto, ale aj jeho mestskú časť (bývalú obec) Poluvsie. Mesto je populárne najmä vďaka  liečivým pobytom v kúpeľoch, ktoré využívajú ako tamojší obyvatelia, návštevníci z celého Slovenska, ale aj sveta.

Erb a vlajka Rajeckých Teplíc

erb rajecké teplice

Erb Rajeckých Teplíc je symbolom tamojších liečivých prameňov, ktoré sú v samotnom erbe charakterizované vlnitými pásmi. Symbol slnka spolu s modrou farbou štítu vyjadruje liečivé zdroje populárnych kúpeľov, ktoré sa v mestečku nachádzajú.

Rajecké Teplice vlajka

Vlajku Rajeckých Teplíc tvorí 5 horizontálnych pruhov žltej, modrej a bielej farby, ktoré sa striedajú a sú zakončené zástrihom v jednej tretine celkovej dĺžky vlajky

Demografia mesta

Začiatkom 17. storočia bola obec Rajecké Teplice len kúpeľnou osadou. Koncom 18. Storočia  obec disponovala len 4 domami, resp. 5 rodinami s dokopy 27 obyvateľmi, ktorých číslo sa pomaly zvyšovalo naprieč 19. a 20. storočím. Počas 20. storočia spadala obec Rajecké Teplice pod obec Konská a bola označovaná ako osada. Osamostatnenie obce nastalo až začiatkom roka 1951, kedy v obci Rajecké Teplice žilo dokopy 460 obyvateľov. 

V roku 1980 došlo k nešťastnej integrácií obcí Poluvsie, Kunerad, Stránske, Konská a Kamenná Poruba a k negatívnemu poľnohospodárskemu fenoménu. K opätovnému rozdeleniu obcí došlo až po roku 1989. Rajecké Teplice boli povýšené na mesto 8. februára v roku 1989 a v roku 2000 dosiahlo mesto Rajecké Teplice počet obyvateľov 2671 (1348 žien a 1323 mužov).

História Rajeckých Teplíc

História mesta

Rajecké Teplice boli podľa niektorých archeologických nálezov osídlené už v praveku, avšak prvé zmienky o existencii Rajeckých Teplíc pochádzajú až zo 14. Storočia, z listín Ľudovíta Veľkého. Začiatkom 17. storočia bol v Rajeckých Tepliciach vybudovaný prvý kúpeľný dom, avšak skutočnú popularitu získalo kúpeľné mestečko až v 18. storočí…Čítať viac

História kúpeľov

úpeľná história Rajeckých Teplíc si prešla od vzniku mnohými vzostupmi a pádmi, reformami a navštívili ich mnohé známe historické osobnosti. Napriek všetkým nástrahám, ktorými si počas prvej a druhej svetovej vojny prešli, sa kúpele v Rajeckých Tepliciach zachovali a vyvinuli do podoby, ako ich poznáme dnes…Čítať viac

Mapa mesta Rajecké Teplice

Samospráva a úrad v Rajeckých Tepliciach

Mesto Rajecké Teplice, ako samostatný a samosprávny územný celok SR, samostatne rozhoduje o majetku a správe mesta (resp., ak nie je osobitným zákonom stanovený úkon zverený fyzickej alebo právnickej osobe alebo zverený štátu). Mestské zastupiteľstvo a primátor mesta Rajecké Teplice tvoria výkonnostnú zložku samosprávy Rajeckých Teplíc. V prípade zastupiteľstva mesta sa podľa potrieb zriaďujú kontrolné a výkonné orgány, ako sú mestská rada a komisia pri zastupiteľstve mesta, ktorým sa určuje ich pracovná náplň a povinnosti… Čítať viac

Mestská knižnica – Rajecké Teplice

Mestská knižnica v Rajeckých Tepliciach dokáže poskytnúť svojim návštevníkom široké spektrum služieb od štandardného požičania kníh, novín alebo časopisov, rezervácie knihy, skenovania a tlače dokumentov, používania verejne dostupného internetového pripojenia až po počítačovú čitáreň. Mestská knižnica poskytuje svoje služby širokému spektru návštevníkov.

Medzi základné služby knižnice patrí vypožičanie kníh, časopisov, miestnych novín a počítačová čitáreň. Poplatky mestskej knižnice sú stanovené mestským zastupiteľstvom Rajeckých Teplíc a môžu sa líšiť v závislosti od poskytovania služieb dospelej osobe, dieťaťu alebo študentovi. 

Taktiež si môže knižnica účtovať poplatky za omeškané vrátenie knihy, stratu knihy alebo časopisu a za služby ako sú napríklad rezervácia knihy, tlač dokumentu a pod. V prípade potreby je možné vybaviť si v mestskej knižnici Rajecké Teplice čitateľský preukaz, na ktorý je možné si zapožičiavať limitovaný počet kníh a časopisov.

Kontaktné informácie

Tel. č.: 041/509 90 61,  041/509 90 68
Email: kniznica@rajecke-teplice.sk

Adresa

Rajecké Teplice
Námestie SNP 1/29
013 13

Otváracie hodiny

Otváracie hodiny knižnice mesta Rajecké Teplice sa môžu líšiť v závislosti od dňa v týždni. Štandardne býva knižnica otvorená od ranných hodín až do neskorého popoludnia s obedňajšou prestávkou.

Scroll to Top