5 náučných chodníkov v okolí Rajeckých Teplíc, ktoré by nemal vynechať žiaden turista

Rajecké Teplice sú známe predovšetkým svojimi kúpeľmi Spa Aphrodita Rajecké Teplice. Okrem čarokrásneho kúpeľného mestečka si tu na svoje prídu aj turisti. Vydajte sa s nami spoznať 5 najobľúbenejších náučných chodníkov v Rajeckých Tepliciach a v ich okolí.  

Lesnícky náučný chodník Dolná hora

Lesnícky náučný chodník Dolná hora vás prevedie blízkym okolím Rajeckých Teplíc. Zameranie chodníka je najmä prírodovedné a lesnícke, ako už pripomína jeho názov. Väčšina trasy náučného chodníka vedie po vrstevnici, s výnimkou pomerne strmého výstupu a zostupu.  Ak odbočíte pri informačnom paneli 2 na vyhliadku na Skalkách, budete sa môsť pokochať krásnym výhľadom na Rajecké Teplice, Malú Fatru a Žilinskú kotlinu. 

Trasa a časová náročnosť

Náučný chodník Dolná hora Rajecké Teplice začína pri parkovisku na kúpalisku Laura. Jeho dĺžka predstavuje približne 2,8 km. Trasa patrí k tým menej náročnejším.

Trasa náučného chodníka vám zaberie okolo 2 hodín.

Náučný chodník Stratený budzogáň 

Náučný chodník Stratený budzogáň vás prevedie Chránenou krajinnou oblasťou Strážovské vrchy. Trasa náučného chodníka smeruje popri rieke Rajčianka z Rajeckých Teplíc cez Kamenný diel až na Žibrid. Náučný chodník vás prevedie krásnou prírodou, ktorá vám ponúkne výhľady na Súľovskú kotlinu. Súčasťou náučného chodníka vedie aj okolo útvaru menom Budzogáň.

Trasa a časová náročnosť  

Trasa začína v Rajeckých Tepliciach, pri odbočke z Rajeckej cesty pri moste nad Rajčiankou. Pokračovať budete cez východné úpätie Skaliek až k najväčšej atrakcii – skalnému Budzogáňu. Trasa vedie čiastočne po žltej turistickej značke. Môžeme ju zaradiť k stredne náročným trasám. 

Na prejdenie náučného chodníka si vyčlente minimálne 2,5 hodiny. 

Náučný chodník Rajecké Teplice – Porúbka

Náučný chodník Rajecké Teplice – Porúbka vás prevedie malebnou Rajeckou dolinou až do obce Porúbka. Po ceste natrafíte na prírodnú pamiatku Poluvsianska skalná ihla či Turskú skalu.  Cestou vás budú sprevádzať informačné panely, ktoré vás informujú o dôležitosti územia a ochrane Prírodnej rezervácie Slnečné skaly. 

Trasa  a časová náročnosť 

Náučný chodník začína pri kúpalisku Laura. Od parkoviska pri kúpalisku Laura budete pokračovať po zelenej turistickej značke. Dĺžka chodníka predstavuje 5, 6 km. Trasu môžeme zaradiť medzi náročnejšie turistické trasy.

Prejdenie náučného chodníka vám zaberie približe 3 až 4 hodiny. 

Náučný chodník Okolím Rajeckého hradu 

Ak by vám neprekážalo  vydať sa za turistikou do susedného mestečka Rajec, odporúčame navštíviť Náučný chodník Okolím Rajeckého hradu, ktorý vás prevedie masívom Dubová. Zaujímavou zastávkou je aj Rajecký hrad a replika opevnenia, ktorú predstavuje palisáda z dreva či vyhliadková veža. Náučný chodník je tvorený turistickými informačnými tabuľami, ktoré vás informujú o flóre a faune či o histórii mesta Rajec a Rajeckej Doliny.

Trasa  a časová náročnosť 

Trasa začína v Rajci, pri budove Mestského múzea. Následne pokračuje okolo termálneho kúpaliska, Veronika naprieč horským masívom Dubová. Postupovať budete po červenej a zelenej značke. Náučný chodník má dĺžku 7,9 km. Môžete tu nájsť aj úseky, ktoré sú za mokra ťažko priechodné napríklad stúpanie na Dubovú, preto je vhodné na návštevu miesta vybrať si priaznivé počasie.

Trasu prejdete za 3 až 4 hodiny. 

Náučný chodník Súľovské skaly

Náučný chodník Súľovské Skaly je vzdialený o niečo ďalej od Rajeckých Teplíc (približne 35 km). Ak by vám táto vzdialenosť neprekáža, odmenou vám bude nádherná scenéria Národnej prírodnej rezervácie Súľovské skaly. Náučný chodník vás prevedie čarokrásnou prírodou Súľovských skál, kamennými útvarmi a históriou Súľovského hradu. Trasu môžeme zaradiť k stredne náročným trasám.

Trasa  a časová náročnosť 

Trasa začína pri parkovisku pod hradom Súľov, prípadne v obci Súľov.  Náučný chodník sa prepája na zelenú a následne červenú turistickú značku. Dĺžka chodníka predstavuje 7,5 km. 

Trasa náučného chodníka vám zaberie 1,5 až 2,5 hodiny. 

Náučný chodník Súľovské skaly

Ak plánujete návštevu Rajeckých Teplíc, určite nevynechajte návštevu samotných kúpeľov Spa Aprodite. K dispozícii máte krásne kúpeľné hotely Aphrodite alebo Aphrodite Palace, ktoré spolu s Apartmánmi Royal Aphrodite Palace tvoria komplex kúpeľných budov. Vychutnajte si tak na vlastnej koži liečivú silu prírodných zdrojov kúpeľov v malebnom prostredí turisticky vyhľadávanej Rajeckej Doliny.

Zdroj: www.naucnechodniky.sk

Scroll to Top