Spoznajte Rajeckú dolinu vďaka zaujímavým projektom

Rajecká dolina predstavuje chránené územie, ktoré sa rozprestiera neďaleko okresného mesta Žilina. V priebehu roka 2021 Oblastná organizácia cestovného ruchu Rajecká dolina realizovala niekoľko zaujímavých projektov, ktorých hlavným cieľom bolo podporiť cestovný ruch v Rajeckej doline. Rajeckú dolinu tak môžete každým rokom spoznať o čosi viac.

OOCR Rajecká dolina

OOCR Rajecká dolina vznikla v decembri roku 2011 ako oblastná organizácia cestovného ruchu. Jej hlavným poslaním je predovšetkým rozvoj Rajeckej doliny. Cieľom organizácie je podporovať cestovný ruch najmä tým, že verejnosti predstavuje jej unikátne miesta, zaujímavé turistické atrakcie či usporadúva rôzne podujatia.

Hoci rok 2021 negatívne ovplyvnila epidemiologická situácia, členovia OOCR neúnavne pracovali na rôznych zaujímavých projektoch. Vytvorili nové cyklotrasy v rámci projektu cykloRAJ, v rámci projektu Dolina vody revitalizovali studničky či pripravili magazín Rajecká dolina. Nad obcou Ďurčiná vytvorili zaujímavé fotomiesto pod názvom Okno do Rajeckej doliny, ktoré návštevníkom poskytuje nádherný panoramatický výhľad na Rajeckú dolinu.  

Na základe pozitívneho ohlasu milovníkov cyklistiky, pripravuje v roku 2022 OOCR Rajecká Dolina doplnenie obľúbených cyklotrás o cyklopoludníky a fotomiesta. Členovia plánujú aj vytvorenie novej mapy Rajeckej doliny. Bude sa aj naďalej pokračovať s čistením studničiek či mnohými zaujímavými projektami a podujatiami, ktoré budú prezentovať krásy či zaujímavosti Rajeckej doliny. 

Rajecká dolina je domovom mnohých druhov

Rajeckú dolinu na severe ohraničuje rieka Váh s výbežkom Javorníkov a Kysuckou vrchovinou, na východe hrebeň Lúčanskej Malej Fatry. Dolinou preteká rieka Rajčianka. Rajecká dolina zaberá územie turisticky vyhľadávanej obce Čičmany, obce Porúbka, Lietavská Lúčka a mesto Žilina. 

Chránené územie Rajeckej doliny predstavuje jedinečný ekosystém, ktorý poskytuje domov veľkému množstvu vzácnych živočíchov a rastlín. Rozmanitá flóra zahŕňa vyše 900 druhov rastlín, z toho sa tu nachádza až 40 endemitných druhov.

Rajecká dolina

Turistické atrakcie Rajeckej doliny

Rajeckú dolinu každoročne navštevuje množstvo turistov práve vďaka rôznym atrakciám, cyklotrasám alebo zaujímavým turistickým náučným chodníkom. Medzi obľúbené výletné miesta patrí azda najznámejšia obec Čičmany, Lietavský hrad, Skalky, vrch Žibrid, betlehem v Rajeckej Lesnej či Skalný budzogáň nad Zbyňovom. Rajecká dolina ponúka naozaj široký výber kultúrnych a prírodných pamiatok, na svoje si tu príde rozhodne každý.

Obec Čičmany

Kúpele Rajecké Teplice

Výborná geologické podmienky a prítomnosť liečivých prameňov v Rajeckej doline podnietili rozvoj  azda najznámejších kúpeľov na Slovensku – kúpeľov Rajecké Teplice. Vyskúšajte aj vy na vlastnej koži silu prírody Rajeckej doliny v obľúbenom SPA Aphrodite Rajecké Teplice.

Kúpele Rajecké Teplice v srdci Rajeckej doliny

Zdroj: www.rajeckadolina.sk

Scroll to Top