Lietavsky hrad

Kúpele Rajecké Teplice. Turistika v okolí- Lietavksý hrad.

 

Zdatnejším turistom odporúčame pekný a zaujímavý výlet na Lietavský hrad, ktorý svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hrady na Slovensku. Pochádza zo XIV. storočia, zmenil viacerých majiteľov, medzi ktorými bol i rod Thurzovcov. Od konca XVIII. stor. je hrad spustnutý.
Túru začíname pri železničnej stanici v Rajeckých Tepliciach po žltej značke - ako pri túre na Skalky. Zo Skaliek pokračujeme kamenistým chodníkom a ne¬skoršie po lúke. Nad Lietavskou Svinnou sa zastavíme pri prameni veľmi dobrej pitnej vody. Pár krokov odtiaľ na protiľahlom vrchu ako na dlani vidíme zrú¬caniny Lietavského hradu. Kým sa však naň dostaneme, musíme sa vzdať vý¬hodnej výšky, a nie najlepším chodníkom zostúpime do obce Lietavská Svinná. Zo Svinnej stúpame ešte pol hodiny strmým chodníkom na hrad. Celkove z Ra¬jeckých Teplíc na Lietavský hrad výlet bez náhlenia trvá asi 3 a pol hodiny. Z hradu, ktorý stojí na vápencovom brale, je pekný výhľad do Žilinskej kotliny na Malú Fatru, najmä jej lúčanskú časť. V jarných mesiacoch príjemne prekvapia na skalách fialové poniklece i zlatisté primule aurikule a neobyčajne mnoho modrého žalúdoční ká trojlaločného.

Z Lietavského hradu cez vrch Cibulník po modrej značke za hodinu by sme sa dostali do Podhoria a odtiaľ za l a pol hodiny na Súľovské skaly. My sa však vrátime do Lietavskej Svinnej alebo zostúpime do Lietavy a odtiaľ autobusom do Lietavskej Lúčky. Stade vlakom do Rajeckých Teplíc.