31.05.2011 08:31

Dolinou prírodných krás do kúpeľov

Kúpele Rajecké Teplice neposkytujú len relax a oddych v bazénoch a pri procedúrach. Prekrásna príroda v okolí kúpeľov a čistý vzduch Vám tiež pomôže načerpať nové sily. Stačí sa len vybrať do prírody. Rajecké Teplice sú situované v strede Rajeckej …

Kúpele Rajecké Teplice neposkytujú len relax a oddych v bazénoch a pri procedúrach. Prekrásna príroda v okolí kúpeľov a čistý vzduch Vám tiež pomôže načerpať nové sily. Stačí sa len vybrať do prírody. Rajecké Teplice sú situované v strede Rajeckej doliny, ktorá je rajom všetkých turistov. Kúpele totiž obkolesuje Národný park Malá Fatra, Súľovské skaly a Strážovské vrchy. Na celú dolinu je najkrajší výhľad z najvyššieho vrchu Lúčanskej Malej Fatry – z Kľaku (1351 m).

Rajecká dolina je pokračovaním južného výbežku žilinskej kotliny. Rozprestiera sa pozdĺž rieky Rajčanky, smerom na juh. Dolina je pre turistov atraktívna nielen počas leta, ale aj cez zimu.

Prvé jarné vychádzky po značených chodníkoch sa odporúčajú na jeden z najrozsiahlejších hradov na Slovensku – na Lietavu. Z kúpeľov Rajecké Teplice do Porúbky vedie náučný chodník. Na tejto trase sa možno oboznámiť s chráneným prírodným výtvorom Poluvsianskou skalnou ihlou, so Slnečnými skalami a Turskou skalou. Zdatnejší turisti majú možnosť z blízkeho Kuneradu absolvovať po viacerých značených trasách výstupy na rozľahlú Veľkú lúku (1476 m), Krížavu (1457 m), Veterné (1441 m) a Minčol (1364 m).

V Svitačkovej doline, 3 km od obce Kunerad, je krásny secesný kaštieľ, ktorý postavil gróf Ballestrem. Atraktívna je aj Turská dolina a obec Višňové.

Z Rajca možno absolvovať túry po zelenej značke na Dubovú (728 m) a Žibrid (867 m). Taktiež na Úplaz a Hnileckú Kýčeru (1217 m), ktorá sa nachádza na hlavnom hrebeni Lúčanskej Malej Fatry. Na Hnileckú Kýčeru či na majestátny Kľak je možné vystúpiť z obce Fačkov a z pútnickej dedinky Rajecká Lesná, známa aj vďaka unikátnemu drevnému betlehemu.

V závere horného toku Rajčanky sa nachádza významná národopisná lokalita, obec Čičmany, známa vďaka ľudovými drevenými domami s maľovanými ornamentmi. Z umeleckohistorických objektov je pozoruhodný barokový kostol z roku 1609 a barokový kaštieľ z 18. stor.. V Radenovom dome je stála národopisná expozícia. Za obcou sa nachádza aj najvýznamnejšie lyžiarske stredisko v celej doline.

Pre menej zdatných turistov je vhodný okruh po žltej a červenej značke na salaš, Lozový vrch a Javorinku späť do Čičmian. Cieľom zdatných turistov je najvyšší vrch Strážovských vrchov – Strážov (1213 m) s prístupom po červenej značke. Po takejto túre nechajte svoje telo zregenerovať v bazénoch s termálnou vodou alebo podstúpte liečivé a relaxačné procedúry, ktoré kúpele Rajecké Teplice ponúkajú.

Text bol spracovaný podľa článku Bartolomeja Vavríka, uverejnenom v Krásach Slovenska.