Rajecké Teplice ukrývajú poklad. Je ním kópia českých korunovačných klenotov

Rajecké Teplice môžeme považovať za poklad. Či už je to vďaka prírodným liečivým zdrojom, ktoré po stáročia pomáhajú ľuďom v uzdravení, ale aj vďaka krásnej prírode Rajeckej doliny. Samotné kúpele Rajecké Teplice s ich antickým nádychom očaria mnohých návštevníkov.

Vedeli ste však, že kúpele Rajecké Teplice ukrývajú naozajstný poklad? V trezore hotela Aphrodite Palace si aj vy môžete na požiadanie pozrieť české korunovačné klenoty. Samozrejme, nejedná sa o originál, ale o ich vernú kópiu. Ako sa však klenoty dostali do Rajeckých Teplíc?

České korunovačné klenoty v Rajeckých Tepliciach

V roku 1938 prikázal prezident Eduard Beneš odviesť české korunovačné klenoty na tajné miesto pre hroziace bombardovanie Prahy. České korunovačné klenoty a ďalšie cennosti odviezli z Prahy dňa 19. septembra 1938. Odtiaľ cestovali do Žiliny a potom do Rajeckých Teplíc.

Za posledných 600 rokov klenoty prevážali iba trikrát

Vzácne korunovačné klenoty ukryli pred agentmi Nemeckej ríše v trezore vtedajšieho hotela Veľká Fatra v Rajeckých Tepliciach. Následne tu ostali niekoľko mesiacov. O tejto prísne utajenej akcii vedeli iba v prezidentskej kancelárii a v najvyššom vedení banky. Dodnes mnohí netušia, že jednu z najvýznamnejších pamiatok Česka ukrývali na istý čas práve v kúpeľoch Rajecké Teplice.

České korunovačné klenoty tvorila koruna, jablko a žezlo

Kráľovské insígnie kráľovstva Českého predstavujú súbor predmetov, ktoré sa používali pri korunovácii českých kráľov. Klenoty zahŕňali Svätováclavskú korunu, žezlo, kráľovské jablko, kožené puzdra a korunovačný plášť. Korunovačné klenoty patria k národným kultúrnym pamiatkam Českej republiky. Uložené sú v Korunnej komore Chrámu svätého Víta v Prahe. 

Koruna – česká Svätováclavská koruna

Vznikla z iniciatívy Karola IV. pred rokom 1346. Obsahuje množstvo drahých kameňov a perál.. Na vrchole koruny je krížik s vloženou zafírovou rytinou s ukrižovaným Kristom a latinským nápisom

Jablko a žezlo

Jablko a žezlo vyrobili z 18 karátového zlata. Oba predmey vtedajší zlatnícki majstri ozdobili tepanými reliéfmi, drahými kameňmi či perlami či latinskými nápismi. Žezlo aj jablko vznikli v druhej štvrtine 16. storočia.

Kópia korunovačných klenotov v hoteli Aphrodite Palace

Zdroj: www.spa.sk

Scroll to Top