5 zaujímavostí z histórie kúpeľov v Rajeckých Tepliciach

V priebehu storočí sa Rajecké Teplice dostali do povedomia ľudí najmä vďaka blahodarným účinkom termálnych a minerálnych vôd, ktoré boli na územní dnešných Rajeckých Teplíc známe od nepamäti. Vedeli ste však, že Rajecké Teplice boli obľúbenými kúpeľmi palatína Juraja Thurzu, či patrili k najlepším kúpeľom v Československu? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme 5 zaujímavostí z histórie kúpeľov v Rajeckých Tepliciach, o ktorých ste možno nepočuli.

Villae Tapolcha

Liečivé zdroje v Rajeckých Tepliciach boli známe už od 14. storočia ako už napovedá vtedajší názov obce – villae Taplolcha čiže dedina Teplica. Kúpele začali budovať až Thurzovci v druhej polovici 16. storočia. Začiatkom 17. storočia tu svoje ochorenia liečil dokonca významný palatín Juraj Thurzo, ktorý obľuboval silu liečivých vôd. V tomto období by ste v kúpeľoch nenašli honosné hotely ako dnes, stál tu len malý kamenný kúpeľný dom a krčma. Panovania Juraja Thurzu môžeme označiť za prvý zlatý vek kúpeľov.

Rajecké Teplice začali ožívať až koncom 18. storočia

Smrť Juraja Thurzu sa negatívne dotkla aj Rajeckých Teplíc, pretože majetky boli rozdelené medzi dedičov, ktorí sa o kúpele nestarali. Rozvoj nastal až koncom 18. storočia, kedy započala v kúpeľoch čulá výstavba. Do kúpeľov prišli prví lekári, ktorí publikovali spisy o liečivých účinkoch termálnych prameňov. O takmer storočie neskôr kúpele aj s hostincom a priľahlými pozemkami odkúpil právny zástupca lietavského panstva JUDr. Valér Šmialovský so svojím strýkom Alojzom Pichlom. Títo dvaja páni sa následne postarali o skutočný rozvoj kúpeľov, ku ktorým patrila výstavba kúpeľných domov a hotelov, ale i zábavných zariadení v podobe kursalónu, čitárne a knižnice, kolkárne ču tenisových kurtov.

Popularitu Rajeckých Teplíc zabezpečila železničná doprava

Rajecké Tepice boli až do roku 1951 len osadou, ktorá patrila susediacej obce Konská. Výrazná zmena nastala po vybudovaní železnice medzi Žilinou a Rajcom v roku 1899. Železničné spojenie uľahčilo prístup do kúpeľov v Rajeckých Tepliciach, čo značne dopomohlo k vyššej návštevnosti kúpeľov.

Kúpele v Rajeckých Tepliciach na historickej pohľadnici

O Rajeckých Tepliciach v diele Vodopis Trenčianskej stolice

O Rajeckých Tepliciach máme dochovaných najviac informácií z pera zverolekára, profesora Pavla Adámaniho, ktorý v dizertačnej práci popísal kúpele v Rajeckých Tepliciach v polovici 18. storočia. Vďaka jeho opisu vieme, že v tomto čase boli pre kúpeľných hostí k dispozícii dve poschodové budovy, ktoré stáli na opačných brehoch potoka. Na liečbu využívali kúpeľní hostia tri kúpeľné bazény, a to Panský, Obecný a Žobrácky. Pavol Adámi zároveň urobil aj prvý známy rozbor teplických vôd.

Najlepšie kúpele v Československu

V celoštátnom socialistickom súťažení liečebných ústavov a zotavovní ROH v roku 1956 sa umiestnil Liečebný ústav ROH v Rajeckých Tepliciach na prvom mieste.

Návrat hore