Rajecké Teplice, rodné mesto Jozefa Gabčíka

Pri potulkách malebným kúpeľným mestečkom Rajecké Teplice, v mestskej časti Poluvsie, môžete natrafiť na rodný dom a pamätník Jozefa Gabčíka. Je vám toto meno povedomé? Že nie? Reč je o jednom z účastníkov operácie Antropoid – atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Spoznajte príbeh Jozefa Gabčíka, rodáka z Rajeckých Teplíc.

Kto bol Jozef Gabčík?

Brigádny generál in memoriam, Jozef Gabčík, sa narodil 8. apríla 1912 v Poluvsí (dnes mestká časť Rajeckých Teplíc) a zomrel 18. júna 1942 v Prahe. Do dejín sa zapísal účasťou na operácii Antropoid – atentátu na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Detstvo a mladosť prežil Gabčík v Poluvsí. Po absolvovaní školy v Rajeckých Tepliciach odišiel asi ako 15 ročný do Čiech. Na základnú vojenskú službu nastúpil v roku 1932. Následne postupoval vojenskou kariérou. V Krakove vstúpil do česko-slovenského vojska. Práve tu sa zoznámil s Janom Kubišom.  

V roku 1940 bol Gabčík evakuovaný do Spojeného kráľovstva a zaradený do výcviku pre plnenie úloh zvláštneho určenia. Po špeciálnom výsadkárskom a spravodajskom výcviku bol v noci z 28. na 29. decembra 1941 vysadený 10 km od Prahy. Jeho úlohou bolo vykonať operáciu pod názvom Antropoid. Za úlohu mal vykonať atentát na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Operácia Antropoid

Dňa 27. mája 1942 o 10:30 sa Heydrich viezol zo svojho sídla na zámku v Panenských Břežanoch na Hradčany. Gabčík a Kubiš čakali na Kirchmayerovej ulici pri zastávke električiek, pričom sa pripravovali na pozície. Gabčík následne vstúpil do cesty prichádzajúcemu pancierovanému kabrioletu, ktorý viezol Reinharda Heydricha.

Atentát mal Gabčík vykonať samopalom, ten sa však zasekol. Mercedes s Heydrichom zastavil priamo pred neďaleko stojacim Kubišom. Keď sa Heydrich postavil a chcel začať strieľať na Gabčíka z osobnej zbrane, hodil Jan Kubiš vlastnoručne upravený protitankový granát, ktorý explodoval. Napriek tomu, že granát neexplodoval v aute, jeho črepiny a časti čalúnenia auta Heydricha zranili. Črepinami však bol zasiahnutý na tvári aj Kubiš. 

Heydrich vystúpil z auta a začal prenasledovať Gabčíka. Avšak po niekoľkých krokoch v dôsledku vnútorných zranení skolaboval a spadol na zem. Atentátnikom sa následne podarilo ujsť, nie však nadlho. Nemecké gestapo ich objavilo v skrýši Kostola sv. Cyrila a Metoda.  Jan Kubiš zostal ranený v bezvedomí na chóre chrámu, následne zomrel v sanitke pri prevoze. Jozef Gabčík spolu s Jaroslavom Švarcom, Janom Hrubým a Josefom Valčíkom spáchali v krypte chrámu samovraždu, aby sa vyhli zajatiu. 

Po atentáte

Hoci bol Heydrich prevezený do nemocnice a operovaný , na následky zranení umrel. Ako odplatu za atentát Hitler požadoval zabitie 10 000 Čechov. Na parašutistov vypísali odmenu milión ríšskych mariek. Celkovo bolo v súvislosti s atentátom uväznených 13 000 ľudí. Pri vyšetrovaní boli obvinení a neskôr vyvraždení ľudia z obcí Lidice a Ležáky, práve kvôli pomoci parašutistom.

Rodný dom a Pamätník Jozefa Gabčíka v Rajeckých Tepliciach

V roku 2014 skupina nadšencov spolu s mestom Rajecké Teplice iniciovala stavbu pamätníka brigádnemu generálovi In Memoriam Jozefovi Gabčíkovi naproti jeho rodnému domu v Poluvsí. Pamätník bolo odhalený 11. októbra 2014.

Tvorí ho kamenný múr, na podstavci je bronzová busta Jozefa Gabčíka, ktorý sa pozerá na svoj rodný dom. K pamätníku vedie 7 schodov, ktoré symbolizujú počet výsadkárov atentátu na Heydricha. U pamätníka môžete nájsť aj informačnú tabuľu.

Pamätník Jozefa Gabčíka, Rajecké Teplice

Zdroj: www.spa.sk

Návrat hore