Rajec – Čičmany

Každý, koho kroky privedú do Rajeckej doliny, by mal navštíviť minimálne dve miesta. Je to mestečko Rajec a rázovitá obec Čičmany. V Rajci sa nachádzajú zaujímavé slnečné hodiny. Hodiny sú kvalitne zrekonštruované, funkčné a v atraktívnom stave. Sú súčasťou miestneho kostola. V Čičmanoch zas Považské múzeum spravuje drevenice, v ktorých sa nachádzajú expozície sprítomňujúce život našich predkov. Pomaľované domčeky ako z rozprávky sa oplatí vidieť na vlastné oči.

Rajec

Rajec je najstaršou osadou Rajeckej doliny. Prvá písomná pamiatka o Rajci je už z roku 1193. Mestečko Rajec bolo už v stredoveku významným strediskom remeselníckeho života. Až do 14. storočia prevažovali ľudové remeslá. 

  • vzdialenosť od Rajeckých Teplíc: 7 km
  • pamiatky: farský kostol, múzeum
  • remeslá: rezbárstvo, pivovarníctvo

Čičmany

Rezbárstvo

Až do 14. storočia prevažovali ľudové remeslá a každý hospodár bol zároveň aj remeselníkom pre svoje potreby. Jedným z remesiel, ktoré sa stalo trvalou súčasťou histórie Rajca, je rezbárstvo. Najstaršie stopy po remeselnom rezbárstve v Rajci nachádzame v listinách už z roku 1772. Rezbárstvom sa zaoberali i rajeckí modrotlačiari a medovnikári, ktorí si vyrábali formy. Po rozpade cechov sa rozvinula činnosť remeselných rezbárov, ktorí vyrábali piety, korpusy, kríže a podobné pamiatky. 

Uplynulých 40 rokov sa rezbárstvo v Rajci rozvíjalo hlavne v činnosti ľudovoumeleckého družstva Rezbár. Z tejto dielne vyšlo niekoľko známych a nadaných rezbárov. Práce Štefana Baču napríklad zdobia interiér rajeckého kostola. Ďalšou významnou postavou je Jozef Pekara, autor známeho Slovenského Betlehemu v Rajeckej Lesnej.

Kostol sv. Ladislava

Jednou z najstarších a najvýznamnejších stavebných pamiatok Rajca je farský rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Ladislavovi. Tento gotický kostol vznikol prestavbou pôvodného románskeho kostola. V 17. storočí na kostole previedli renesančnú prestavbu. Touto prestavbou získal kostol vzhľad halovej sály. Gotických prvkov sa však v kostole dodnes zachovalo niekoľko.

Rovnako sú tu umiestnené aj významné umelecké diela. Hlavný oltár zdobí obraz kľačiaceho kráľa Ladislava pred Pannou Máriou s prosbou o ochranu pred Turkami. Tento obraz je asi najcennejšou pamiatkou v kostole. Je z obdobia baroka a je dielom známeho maliara Jozefa Zanussiho. Pred kostolom sa nachádza aj pomník obetiam prvej svetovej vojny. 

Ďalšie pamiatky v Rajci

Medzi architektonicky zaujímavé a vzácne budovy Rajca patria aj mestská radnica a Mestské múzeum v Rajci. Historická radnica patrí k najkrajším kultúrnym pamiatkam mesta. Pôvabná starosvetsky pôsobiaca stavba sa nachádza uprostred typického stredovekého námestia. Radnica má jedno poschodie a po jej obvode sa nachádzajú pôvodne otvorené, dnes však už zasklené arkády, ktoré v minulosti slúžili ako trhovisko.

Radnica momentálne funguje ako obradná, koncertná a výstavná sieň. O pamiatkach v Rajci sa návštevníci mesta veľa dozvedia aj pri návšteve múzea. Je dôležité podotknúť, že múzeum sa nachádza v budove bývalého pivovaru. Dnes však už málokto vie, že v Rajci sa kedysi varilo pivo a ešte menej ľudí vie, že tu boli až dva pivovary. Aj o tom sa dozviete pri návšteve múzea.

Okrem pamiatok je mesto Rajec vyhľadávané aj vďaka kúpalisku Veronika, na ktorom nájdete až 8 bazénov, vrátane bazénov s termálnou vodou.

Čičmany

Čičmany sú najvyššie položenou obcou v ŽIlinskom kraji. Je to rázovitá obec v srdci Rajeckej doliny. Preslávila sa originálnymi drevenicami s charakteristickou bielou ornamentálnou výzdobou, ktoré pripomínajú perníkové chalúpky. Komplex ľudovej architektúry bol v roku 1979 vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu, a tak si obyvatelia museli zvyknúť na časté návštevy turistov, ktorí nazerajú do záhrad a okien. Miestni sa však úprimne tešia z toho, že ľudia majú stále záujem o navštevovanie a kultúru rázovitej dediny.

  • vzdialenosť od Rajeckých Teplíc: 26,9 km
čičmany

Skanzen Čičmany

Pamiatkovú rezerváciu tvorí 136 dreveníc. Najlepšie zachovaný je jednoposchodový Radenov dom a susedný prízemný Gregorov dom, do ktorých umiestnili stálu expozíciu. Vďaka nej sa návštevníci môžu oboznámiť s históriou, ľudovou kultúrou a zvykmi v tejto oblasti. Oba objekty spravuje Považské múzeum sídliace v Žiline.

  • otváracie hodiny: september – máj, utorok – nedeľa, 8.00 – 16.00, jún – august, pondelok – nedeľa, 8.00 – 16.00
  • dĺžka prehliadky: 1 hodina
  • vstupné: 3 € / os.
  • zľavy: deti, študenti, seniori, ZŤP, vojnoví veteráni, rodiny, skupiny

Čičmianske drevenice

Jedinečným a charakteristickým prvkom čičmianskych dreveníc sú geometrickými ornamentmi zdobené exteriéry domov. V minulosti však ornamenty oplývali väčšou jednoduchosťou. Autormi ornamentov boli ženy, ktoré hlinou, neskôr aj vápnom, zdobili pôvodne len nárožia domov. Od 19. storočia však postupne pribúdali ozdobné motívy v celom exteriéri. Maľba mala chrániť drevené trámy pred vlhkosťou a pred rozpraskaním spôsobeným slnečnými lúčmi. 

V čičmianskych dreveniciach často žilo viac generácií rodín. V skromných podmienkach vyrábali výrobky z mlieka, piekli chlieb, vyšívali. Známa je výroba papúč. Miestni chovali aj ovce a venovali sa pastierstvu, pretože pestovaniu plodín sa tu veľmi nedarilo. Muži preto často odchádzali za prácou aj do iných miest, ale aj ďaleko za hranice svojej vlasti.

Návrat hore