Rajec - Čičmany

Rajec - Čičmany, okolie a turistika, kúpele Rajecké Teplice.

Čičmany

 

Deň, ktorý chceme využiť bez väčšej fyzickej námahy venujme mestu Rajec, ktorý sa preslávil rezbárstvom, a z národopisnej stránky mimoriadne zaujímavej obci Čičmany.

V okolí kúpeľov Rajecké Teplice sa nachádza Rajec, ktorý má dnes asi 8000 obyvateľov, poznáme od XIV. stor. ako význam¬né stredisko obchodu a remesiel. Potom však rozvoj mesta upadol. Jeho perspektívy priam v základoch otriasla cholera a dva požiare v r. 1841 a 1856, ked zhorelo 375 domov. Tým vlastne prestal jestvovať priemyselný Rajec.

V okolí je množstvo dreva rôznych druhov. Ľudia začali vyrezávať, a tak sa začalo rozvíjať rezbárstvo. Najvýznamnejším rezbárom a podnikateľom bol Jozef Brieš-tenský. Rezbárstvo postupne akoby prešlo chlapom do krvi. Preto Rajecká dolina niesla od nepamäti charakter kultúry dreva. V rezbárskej tradícii sa pokračuje aj dnes, pravda, so zvýšenou kultúrou umeleckého prejavu obohateného moder¬nými prvkami.

Budova radnice na námestí je zo XVII. stor. a kostol, pôvodne gotický, presta¬vali r. 1622. Blízko námestia je renovovaný hotel Kľak.

Autobusom z Rajca do Čičmian sa dostaneme za 3/4 hodiny. V strede dediny sa zachovalo niekoľko drevených domov s pavlačami, ozdobených ornamentmi, s akými sa nestretneme nikde inde na Slovensku. Je to osobitná ľudová archi¬tektúra, ktorá sa stáva vzácnosťou, lebo dnes sa už také domy nestavajú.

Pestrý a zaujímavý je kroj čičmianskych žien, v ktorom tón udáva farba žltá, zelená, čierna a červená, ale najmä nádherný tvar čepcov.