Kuneradský zámok

Hoci je historické sídlo v súčasnosti v dezolátnom stave, oplatí sa ho navštíviť. Svitá mu totiž na lepšie časy. Dnes sa síce môžete pokochať len jeho okolím, ale dúfame, že časom bude zasa obnovená jeho zašlá sláva. Je to totiž nádherná secesná stavba. Takáto jedinečná architektúra sa na území Slovenska nevyskytuje, preto je nutné ju zachrániť. Záchrana však musela prísť zo zahraničia. Ide o manželov Škottovcov, pôvodom Žilinčanov, ktorí žijú vo Švajčiarsku a objekt chcú opraviť. Čaká ich však po dvoch požiaroch ťažká úloha. A nikto im to neuľahčuje. Zámok napríklad aj vykradli. Z jeho priestorov zmizli súčasti kamenných schodov a náradie z unimobunky stavebnej firmy, ktorá realizovala čistiace práce v areáli. Majitelia sa však nevzdávajú a čerpajú silu aj z bohatej histórie zámku. Zámok sa proste oplatí zachrániť pre ďalšie generácie. Posúďte sami.

Kuneradský zámok

Dostupnosť

Do obce Kunerad sa dostanete autobusom z Rajeckých Teplíc asi za 10 minút. K liečebnému ústavu, Kuneradskému zámku, trvá cesta autobusom o 5 minút dlhšie, pešo však asi pol hodiny. 

  • otváracie hodiny: zámok je v rekonštrukcii
  • vzdialenosť od Rajeckých Teplíc: 3,7 km

História

Kuneradský zámok pochádza z roku 1912 a pôvodne to bol poľovnícky zámok grófa Balestréma, ktorý sem prichádzal aj so svojou rodinou na poľovačku najmenej raz do roka, väčšinou však každú jar a každú jeseň. 

Zámok bol postavený v štýle francúzskej secesie. Blokovú stavbu s prevýšeným stredom oživovali veže, arkády, terasy a vonkajšie schodiská. Vysoké strechy s vikiermi vyvolávali predstavu gotického sídla. Romanticky pôsobiaci zámok mal obdobne riešené aj interiéry. Bol vybavený komfortným a najmodernejším zariadením. Mal aj vlastnú elektráreň na vodný pohon. Oproti zámku sa nachádzal umelý vodopád, ktorý vytvárala odpadová voda z turbínového náhonu. Grófska rodina bola navyše veľmi vzdelaná a nábožná. Preto v zámku dala zriadiť aj kaplnku svätej Terezky Ježiškovej.

Zámok vo svojich počiatkoch mal slúžiť aj ako letovisko vtedajším cisárom Rakúska a Nemecka, a teda Františkovi Jozefovi a Villhemovi II. Uskutočneniu tohto zámeru však zabránila 1. svetová vojna. Osud zámku ovplyvnila aj 2. svetová vojna. Počas Slovenského národného povstania totiž zámok obsadili partizáni a zriadili v ňom sídlo štábu a partizánskej brigády. Počas útokov proti partizánom nemeckí fašisti zámok vypálili. 

Po rekonštrukcii v roku 1959 zámok slúžil pre účastníkov povstania na liečenie ochorení dýchacích ciest ako Liečebňa SNP Kunerad. Neskôr ho vlastnili Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice. V súčasnosti je v súkromných rukách. 

Okolie

Zámok sa nachádza v ústí Svitačovej doliny za obcou Kunerad vo výške 600 m. n. m. Je obklopený nádhernou prírodou a tichým prostredím. V jeho okolí stoja dve hospodárske budovy, ktoré požiarom neboli zasiahnuté. Pôvodne rekreačnú loveckú rezidenciu obklopuje nedotknutá príroda.

Zámok, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, momentálne nie je prístupný verejnosti. Napriek tomu je navštevovanou turistickou atrakciou, pretože odtiaľto vychádza niekoľko turistických chodníkov vedúcich na vrcholy priľahlej časti Malej Fatry. Okolie zámku je navyše veľmi pekné a miestami sa ukáže aj výhľad na Rajecké Teplice a celé údolie.

Rekonštrukcia

V súčasnosti je Kuneradský zámok v rekonštrukcii. Svitá mu tak na lepšie časy. Má nádej, že znova ožije po tom, čo v posledných rokoch dvakrát vyhorel. Požiare v rokoch 2010 a 2018 pýchu Rajeckej doliny zničili natoľko, že mnohí už v záchranu neverili. Nad jeho budúcnosťou tak visel otáznik. Novú nádej pre kedysi honosné poľovnícke sídlo aristokracie by mohla priniesť zmena majiteľa. Zámok Kunerad totiž od pôvodného vlastníka, ktorým boli kúpele v Rajeckých Tepliciach, odkúpila spoločnosť Samema. Jej majiteľka Jana Škottová sa spolu s manželom rozhodla zámok odkúpiť a zrekonštruovať. Tento cieľ mali v minulosti aj kúpele. Zámok začali opravovať s cieľom vytvoriť v ňom kúpeľný dom na liečbu respiračných chorôb. Tento zámer však narušili dva požiare.

Tip na výlet

V obci Kunerad sa nachádza liečivý prameň, ktorý sa oplatí vidieť. Miestni obyvatelia ho volajú „studnička Zuzička“. Navštíviť však môžete aj Martinské hole. Od zámku totiž  pokračuje cesta na Usypanú skalu a hrebeň lúčanskej Malej Fatry. To však je túra len pre zdatnejších. Je celodenná a s nocľahom práve na tejto chate. Chata Martinské hole sa nachádza v pohorí Malá Fatra v centre lyžiarskeho strediska Winter Park Martinky. Chata s kapacitou 85 lôžok je v prevádzke v letnom i zimnom období. Okolie chaty poskytuje možnosti pešej vysokohorskej turistiky, cykloturistiky, pobytu v prírode a iné aktivity pre dokonalú relaxáciu v prostredí prírody Malej Fatry.

Návrat hore