Zajímavosti, turistika, okolie

 

Kuneradský zámok

Secesný kaštieľ postavený v r. 1916 s nárožnými vežami, terasami a arkádami. V r. 1944 fašisti zámok vypálili, potom bol znova obnovený. Dnes slúži ako liečebné zariadenie. Pre verejnosť nie je sprístupnený, možnosť obhliadky len z vonka.

Mestské múzeum Rajec

Sídli v budove pivovarského domu zo 17. storočia, má dve stále expozície - národopisnú a prírodovednú a malú galériu. Prehliadka trvá cca 30 - 45 minút. Otvorené denne okrem soboty.

Slovenský drevenný betlehém Rajecká Lesná

Unikátne dielo majstra Jozefa Pekaru, rodáka z Rajeckých Teplíc. Dielo veľkosťou dĺžky 8,5 metra a šírky 3 metrov je jedným z najväčších vyrezávaných betlehémov v Európe. Majster nádherne vyrezal do lipového dreva celé Slovensko, zobrazil symbolizujúci život, kultúru, remeslá a spôsob života slovenského národa. Všetky postavy sa pohybujú, pracujú a aj zabávajú.

Čičmany

Rázovitá obec Čičmany má zachovalú ľudovú architektúru s bielymi maľovanými ornamentami na dreveniciach so sedlovými šindľovými strechami. Zachovaný ľudový folklór - čičmianske kroje, výšivky. Múzeum Radenov dom - múzeum vlastní dva objekty ľudovej architektúry, kde je navštevníkovi predstavené bývanie, zamestnanie, ľudový odev a ľudové umenie. Oproti múzeu je expozícia čičmianskeho ľudového obydlia.

Lietavský hrad

Lietavský hrad je druhá najväčšia zrúcanina na Slovensku, ktorá bola postavená pravdepodobne po roku 1241. V rokoch 1300 - 21 sa hrad spája s menom Matúša Čáka, neskôr patril kráľovi Žigmundovi. Neskôr pre majetkové spory strácal hrad význam a postupne chátral.
Na hrad možno vystúpiť po zelenej turistickej značke z obce Lietavská Svinná za 30 minút, alebo po modrej turistickej značke z obce Lietava za 45 minút. Z Rajeckých Teplíc vedie turistický chodník po zelenej značke - dĺžka trasy cca 2,5 hod..

Ekoskanzen Gazdovský dvor Lietavská Svinná

Menší nezvyklý Ekoskanzen svojho druhu na Slovensku. Nájdete v ňom ukážky - prvkov ľudovej architektúry, starých vozov, strojov na spracovanie obilia, kováčskej vyhne, tkáčskej výroby, mlynských vodných kolies, živých hospodárskych zvierat, atď. Vo dvore Ekoskanzenu máte možnosť uvidieť 3 svetové unikáty: najväčšie ručne dlabané koryto, najväčší kutý meč a najväčší kravský zvonec. Všetky unikáty sú zaradené do Guinessovej knihy rekordov. Po prehliadke Ekoskanzenu je možné v areáli povoziť deti na koňoch.

Budatínsky zámok

Budatínsky zámok je historickou a architektonickou pamiatkou Žiliny. V minulosti patril medzi vodné hrady, chránené tokom riek a vodnými priekopami. Vzhľadom na svoju polohu v blízkosti sútoku riek Váhu a Kysuce plnil i funkciu kráľovskej tridsiatkovej stanice, kde sa vyberalo mýto od kupcov prichádzajúcich zo Sliezska. Začiatkom 14. storočia patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V zámku sa nachádza svetová rarita - DROTÁRSKE MÚZEUM.

Jediná špecializovaná expozícia svojho druhu na svete. Expozícia v podobe obrovskej vtáčej klietky, ktorá ponúka množstvo písomných dokumentov, nástrojov a umeleckých predmetov z drôtu a plechu.

Hrad Strečno

Romantická zrúcanina hradu Strečno dominuje nad riekou Váh ako symbol feudálnej moci na strednom Považí. Tristo ročná zrúcanina má zrekonštruovanú hlavnú bránu, hlavnú vežu, južný, severný palác a kaplnku. Na hrade je expozícia dejín, kde vo vitrínach sú vystavené archeologické nálezy, ktoré sa získali počas výskumu.

Plte na Váhu

Strečiansky prielom znamenal od nepamäti dobrodružstvo, ale tiež nezvyčajné zážitky prvých cestovateľov - pltníkov na najdlhšej a najznámejšej slovenskej pltníckej rieke - Váh. Hlboký priesmyk s množstvom meandrov, vymyslených i skutočných nástrah a panenskej prírody Malej Fatry, ktorej trónia dva hrady bol úsekom, na ktorý sa tešili i ktorého sa obávali. Obídenie brál Margita a Besná znamenalo už bezproblémový let pltí do Dunaja a až do Čierneho mora. Spoznajte túto krásu a sprítomnite si predkov hodinovou plavbou na plti do Strečna, ktorá ponúka strávenie nezabudnuteľných chvíľ v lone prírody, histórie a tradícií.

Terchová

S legendami opradená Terchová má zachovalú ľudovú tradíciu a je charakteristická predovšetkým neopakovateľnou, originálnou nebeskou muzikou s jedinečným spevom a temperamentným tancom. Expozícia umiestnená priamo v Terchovej je venovaná ľudovému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý sa v obci narodil. Sú v nej nainštalované dokumenty a materiály k dejinám Terchovej a ľudovým zvykom. Z exponátov upúta pozornosť dereš, predmety používané cez fašiangy a potreby roľníckej domácnosti v minulosti.