31.05.2011 08:49

Kúpele Rajecké Teplice – Malebné mestečko Rajec 3

Rajec poskytuje aj výborné podmienky pre relax a oddych. Termálne pramene nevyvierajú len v neďalekých kúpeľoch Rajecké Teplice, ale aj v Rajci. Vďaka nim sa v meste vystavalo termálne kúpalisko Veronika. V areáli je možné nájsť až 9 bazénov s …

Rajec poskytuje aj výborné podmienky pre relax a oddych. Termálne pramene nevyvierajú len v neďalekých kúpeľoch Rajecké Teplice, ale aj v Rajci. Vďaka nim sa v meste vystavalo termálne kúpalisko Veronika. V areáli je možné nájsť až 9 bazénov s teplotou vody 27ºC. Pre návštevníkov je pripravená aj veľká šmýkačka, kúpalisko tiež zabezpečuje ubytovanie a objekte sa nachádza aj príjemná pizzéria.

Milovníci rybárčenia zase môžu nájsť pre svoje hobby výborné podmienky pri vodnej nádrži, ktorá je od Rajca vzdialená len 1,5 km smerom na Považskú Bystricu. V zime je táto nádrž rajom pre všetkých korčuliarov.

Rajec ponúka aj dobré podmienky pre ubytovanie. Penzión Rajec je situovaný priamo na námestí, rovnako ako aj reštaurácia Dubová, ktorá tiež ponúka voľné izby. Ubytovať sa je možné aj v súkromí ako napr. Ubytovanie u Vierky (Hollého ulica, smerom na Žilinu).

Pre návštevníkov Rajca iste bude zaujímavá druhá sobota v auguste, keď sa každoročne uskutočňuje Rajecký maratón. Ide o pravidelné podujatie s dlhoročnou tradíciou, ktoré je usporadúvané na vysokej úrovni. Maratónu, ktorý vedie k rázcestiu do Čičmian a späť do Rajca, sa zúčastňujú často bežci z celej Európy. V tento deň sa tu koná aj Rajecký jarmok, spojený s viacerými kultúrnymi podujatiami.

Rajec má aj významných rodákov, medzi nimi vyniká rodina Pažických, známa už tri storočia svojou zručnosťou pri výrobe mnohých historických organov a rodinu Kállayovcov. Spomenúť treba aj prírodovedca Jána Frivaldského, objaviteľa dovtedy neznámych druhov chrobákov, pracovník Národného múzea v Pešti.

Medzi ďalších rodákov je možné spomenúť národovca Jána Šúleka, spoluzakladateľa Matice slovenskej a Spolku sv. Vojtecha Juraja Slotu – Rajeckého, senátora prvej Slovenskej republiky Ferdinanda Ďurčanského, biskupa Andreja Škrábika, operného speváka Imricha Jakúbeka, spisovateľku Margitu Valehrachovú, sochára Rudolfa Pribiša alebo maliara Vladimíra Kompánka.

Po výlete do Rajca však nezabudnite zrelaxovať svoje telo v bazéne s termálnou vodou či pri procedúrach, ktoré vám váš hotel v kúpeľoch Rajecké Teplice ponúka.

Text bol spracovaný podľa článku Gabriely Podolanovej uverejnenom v Krásach Slovenska